The Pneumatico PT-3300 is an adjustable, semi-automatic table for the production of pallets of various dimensions. Its ergonomic design enables quick and easy adjustment of pallet dimensions in the width of 900-3300 mm and length up to a maximum of 1500 mm. One operator is enough to operate the machine, who is able to produce from 170 to 200 pallets within 8 hours of work (depending on the operator's skills and work organization.
Technical data:
• weight: 620 kg
• working pressure: up to 8 bar
• execution: structural steel
Dimensions of produced pallets:
• width: 900 - 3300 mm
• length: 1500 mm
External dimensions:
• worktop width: 3710 mm
• width of the table with balancer mast: 4582 mm
Gbodjhvv Igspfx Aiaol
• height of the worktop: 1829 mm
• height of the table with the mast - the mast: 2697 mm
Technical data:
• weight: 620 kg
• execution: structural steel
• width: 900 - 3300 mm
• length: 1500 mm
External dimensions:
• worktop width: 3710 mm
Gbodjhvv Igspfx Aiaol