This Okuma LB400-M was manufactured in 2007. A robust turn-mill centre featuring a swing diameter over bed of 620 mm and over saddle of 420 mm. It offers a bar capacity of 80 mm and a chuck size of 400 mm. The spindle operates at speeds up to 3,500 rpm, powered by a 45 Kw motor. Includes a 12-position motorized turret. Contact us for more information about this machine.
• Number of axes: 2 + C
• Swing diameter over bed: 620 mm
• Swing diameter over saddle: 420 mm
• Distance between centers: 1,270 mm
• Chuck size: 400 mm
• Bar capacity: 80 mm
• Turret type: Motorized
• Tool stations: 12 positions
• X rapid traverse: 20 m/min
• Z rapid traverse: 25 m/min
• Tailstock spindle taper: MT #5
Gbjdpsygxccsfx Aiael
• Number of axes: 2 + C
• Chuck size: 400 mm
• Bar capacity: 80 mm
• Turret type: Motorized
• Tool stations: 12 positions