KELLENBERGER 1000U BEMA Advance
الحالة
مستعمل
الموقع
Kirchheim unter Teck ألمانيا
more Images
بيانات عن الآلة
اسم الماكينة:
آلة طحن أسطوانية - عالمية
الشركة المصنعة:
KELLENBERGER
طراز:
1000U BEMA Advance
الحالة:
مستعمل
السعر والموقع
الموقع:
73230 Kirchheim ألمانيا
A16588656
رقم المرجع:
تحديث:
آخر مرة في ٢٧.٠٣.٢٠٢٥
وصف
grinding diameter 250,350,450 mm
grinding length 1000 mm
centre height 125,175,225 mm
grinding wheel diameter 400 mm
grinding wheel width 50 mm
bore 127 mm
MK5
work piece spindle speed 20-400 U/min
Gsdst Ii Nujpfx Af Esit
grinding head swivelling 360 °
grinding spindle head - swivable 180 + - °
grinding spindle speed 1500,1700,2200 U/min
0,001-0,030 mm/Ø
0-0,95 mm/Ø
±8 °
longitudinal feed of the table 1300 mm
table speeds 0,02-6 m/min
130 kg
130 inkl. Spannugkg kg
70 mm
total power requirement 6,5 kW
weight of the machine ca. 2,5 t
dimensions of the machine ca. 4,2 x 2,0 m
As the world’s leading company in Kellenberger overhaul and retrofit we are not
only able to deliver machines in a quality similar to a new machine and with
warranty, but we can also offer you the service for your machines.
Geometrically overhauled with new paint and original electrics.
Foto of a 600U which we already have delivered.
-Digital display in 2 axes. Resolution of x-Achse 0,5my
Options:
-Encoder with digital display in workpiece spindle head
-Encoder with digital display in grinding spindle head (Height adjustment with
spindle not possible)
-New stable internal grinding diameter 80mm oder 100mm
with height-adjustment.
-Increase the center heigh to max. 225mm
-Speed control of the grinding spindle
Including::
-Adjustment tool
-Draw tube for chucks
other accessories on reqeust
Die Werkzeugmaschine entspricht zum derzeitigen Zeitpunkt nicht den
grundlegenden Sicherheits- und Schutzanforderungen wie in der BetrSichV 2015
genannt.
Eine Anhebung des erforderlichen Mindest-Schutzzieles ist mittels einer
Gefährdungsbeurteilung nach BetrSichV zu ermitteln.
مورد
مسجل منذ: 2002
٥١ إعلانات عبر الإنترنت
اتصل
إرسال طلب
أرضus
ألمانيا
النمسا
سويسرا
الولايات المتحدة الأمريكية
المملكة المتحدة
فرنسا
بلجيكا
إسبانيا
المكسيك
إيطاليا
هولندا
بولندا
الاتحاد الروسي
بيلاروس (جمهورية بيلاروس)
أوكرانيا
إستونيا
تركيا
نيوزيلندا
أيرلندا
جمهورية التشيك
الدانمارك
فنلندا
السويد
النرويج
لوكسمبورغ
اليونان
ليتوانيا
لاتفيا
آيسلندا
البرتغال
البرازيل
فنزويلا
الأرجنتين
المجر
سلوفاكيا
رومانيا
مولدوفا
سلوفينيا
صربيا
الجبل الأسود
ألبانيا
كرواتيا
بلغاريا
مقدونيا الشمالية
البوسنة والهرسك
إسرائيل
مصر
المغرب
الهند
إندونيسيا
كوريا الجنوبية
اليابان
تايلاند
ماليزيا
فيتنام
الصين، جمهورية الصين الشعبية
تايوان
إيران
بنغلاديش
تعذر إرسال الطلب. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.
هاتف & فاكس
+49 7021 ... إعلانات
قد تهمك أيضًا هذه الإعلانات.
إعلان صغير
آلة طحن أسطوانية - عالمية KELLENBERGER 1000U BEMA Advance R
more images
ألمانيا Kirchheim unter Teck
٣٬٠٤٩ km
آلة طحن أسطوانية - عالمية
إعلان صغير
أداة الضبط Zoller smile 420
أداة الضبط Zoller smile 420
ألمانيا Wiebelsheim
٣٬٢٥٦ km
أداة الضبط
آلة طحن - عالمية MAHO MH 800 W
آلة طحن - عالمية MAHO MH 800 W
آلة طحن - عالمية MAHO MH 800 W
آلة طحن - عالمية MAHO MH 800 W
آلة طحن - عالمية MAHO MH 800 W
آلة طحن - عالمية MAHO MH 800 W
آلة طحن - عالمية MAHO MH 800 W
آلة طحن - عالمية MAHO MH 800 W
آلة طحن - عالمية MAHO MH 800 W
آلة طحن - عالمية MAHO MH 800 W
آلة طحن - عالمية MAHO MH 800 W
ألمانيا ألمانيا
آلة طحن - عالمية
MAHOMH 800 W